شناسه   گذرواژه       Forgot your password?  Forgot your username?  Create an account

Font Size

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
  • PDF

دشمنان تستوسترون

 

 

 

 

 

 

 

زندگي امروزي عواملي دارد كه دست در دست هم سلامتي انسان‌ها را هدف قرار داده‌اند. يكي از جنبه‌هاي سلامتي نظم در ترشح و عملكرد هورمون‌هاي بدن است و اختلالاتي كه ممكن است در ترشح و عملكرد آن‌ها ايجاد شود، بسياري از سيستم‌هاي بدن را تحت تأثير قرار مي‌دهد. عواملي در زندگي امروزي هستند كه اين جنبه سلامت مردان را تحت تأثير قرار خود قرار مي‌دهند. ، تستوسترون كه يكي از هورمون‌هاي مردانه است، علاوه بر تأثيري كه بر سلامت جنسي مردان دارد، بسياري از جنبه‌هاي جسمي مردان را نيز تحت تأثير قرار مي‌دهد و عوامل محيطي مي‌تواند در ترشح و عملكرد آن تأثير منفي داشته باشد. از مهمترين اين عوامل مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

استرس

استرس اثر مخربي بر عملكرد غدد هيپوتالاموس و هيپوفيز که مراکز کنترل هورمون تستوسترون هستند دارد. استرس با کاهش LH (هورمون محرک ترشح تستوسترون در سلول‌‌هاي بيضه) سطح تستوسترون را در بدن كاهش مي‌دهد.

كم خوابي

کمبود خواب نيز بر ميزان ترشح تستوسترون اثر مي‌‌گذارد. نتايج تحقيقات نشان داده است که رابطه مستقيمي بين ميزان خواب شبانه و ميزان ترشح تستوسترون در روز وجود دارد.

ديابت و سندرم متابوليک

افراد مبتلا به ديابت نوع 2، چاقي شكمي و سندروم متابوليك، تستوسترون كمتري در بدنشان ترشح مي‌شود. به طوري كه بين 20 تا 64 درصد مردان مبتلا به ديابت كمبود تستوسترون نيز دارند. اين اختلال در مردان مسن بيشتر ديده مي‌شود.

افسردگي

پايين بودن تستوسترون خون مي‌‌تواند به دليل افسردگي باشد. نتايج بررسي‌‌ها نشان مي‌دهد ميزان تستوسترون در افراد مبتلا به افسردگي کمتر از افراد سالم است. جالب است بدانيد افزايش سطح تستوسترون در افراد مبتلا به افسردگي و مسن، به ميزان زيادي روحيات آن‌ها را بهبود مي‌بخشد.

الکل

مصرف الکل بر غدد کنترل کننده و ترشح کننده تستوسترون نظير هيپوتالاموس، هيپوفيز داخلي و بيضه اثر سوء دارد و مي‌تواند منجر به کاهش توانايي جنسي و ناباروري در مردان شود. الکل با تأثير بر سلول‌‌هاي لايديگ بيضه که ترشح ‌کننده تستوسترون هستند، باعث کاهش ترشح تستوسترون و در نتيجه افت تمايل جنسي مي‌شود.

آفت‌کش‌ها

مواد شيميايي موجود در برخي آفت‌‌کش‌‌ها مي‌توانند ترشح تستوسترون را مختل کنند. نتايج تحقيقات نشان داده است كه رابطه نزديکي بين برخي مواد شيميايي موجود در آفت‌كش‌ها و پايين بودن ميزان هورمون تستوسترون وجود دارد.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۵

You are here مقالات سلامت مردان دشمنان تستوسترون