شناسه   گذرواژه       Forgot your password?  Forgot your username?  Create an account

Font Size

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
  • PDF

نفس‌هايي كه ديگر ممد حيات نيست!

مي‌شد احساس كرد كه تابستان آغاز شده است. هواي گرمي در اواسط روز بر فضاي خيابان‌هاي پرترافيك تهران حاكم شده بود. وقتي نگاهم به دستمال كاغذي كه از آن براي پاك كردن عرق پيشانيم استفاده كرده بودم افتاد، وحشت كردم! دستمال سفيد رنگ، تيره شده بود و نشان مي‌داد هوا چقدر آلوده است. نگراني زياد باعث شد تا در اين خصوص مطالعه كنم.

هوا عمده‌ترين محيطي است كه با آن در ارتباط هستيم. شايد باورتان نشود كه روزانه يك شخص بالغ حدود 15 كيلوگرم هوا وارد ريه‌هاي خود مي‌كند كه بسيار بيشتر از مقدار غذايي است كه روزانه مصرف مي‌شود. هوايي كه در شهرهاي بزرگ و شلوغ تنفس مي‌شود، حاوي ذرات آلاينده فراواني است. ذرات آلاينده‌اي ريزتر قادر خواهند بود تا از طريق آلوئول‌ها در شش‌ها به جريان خون راه پيدا كنند و باعث بروز بسياري از بيماري‌ها شود. از خطرناك‌ترين ذرات و گازهايي كه از اگزوز اتوموبيل‌ها و ماشين‌آلات مراكز صنعتي در هوا منتشر مي‌شود مي‌توان به مونواكسيدكربن، اكسيد گوگرد، اكسيد نيتروژن و سرب اشاره كرد. علاوه بر اينكه اين آلودگي‌ها مي‌توانند زمينه‌ساز ابتلا به اختلالاتي مانند بيماري‌هاي قلبي و عروقي، آسم و ديگر بيماري‌هاي مزمن تنفسي بشود، موجبات ناباروري مردان را نيز فرآهم مي‌كند. تحقيقات اخير نشان داده‌اند آلودگي‌هاي هوا باعث كاهش كيفيت و تعداد اسپرم و در نتيجه ناباروري مردان مي‌شود. برخي از تحقيقات نيز نشان مي‌دهند اين ذرات و گازهاي آلاينده با تأثير بر غدد جنسي، توليد اسپرم را مختل مي‌كنند.

اما اين تنها مردان نيستند كه در برابر آلودگي هوا دچار اختلالات جنسي مي‌شوند. در زنان نيز اين ذرات با افزايش راديكال‌هاي آزاد اكسيژن، كه به سلول‌هاي بدن آسيب مي‌رسانند، زمينه ناباروري را ايجاد مي‌كنند. البته اين را هم بايد در نظر گرفت كه آسيب‌هاي وارده به عروق خوني خود يكي از دلايل ناتواني و كم تواني جنسي به شمار مي‌رود و از دلايل سرد مزاجي است. از اين رو با توجه به اينكه آلودگي‌هاي هوا مي‌توانند آسيب‌هاي عروق خوني را افزايش دهد، قرار گرفتن در معرض اين آلودگي‌ها از اين نظر نيز مي‌تواند ناتواني جنسي ايجاد كند.

سوتيتر:

  • آلودگي هواي در شهرهاي بزرگ يكي از مهم‌ترين دلايل ناتواني جنسي و ناباروري مردان است. مونواكسيدكربن، اكسيد گوگرد، اكسيد نيتروژن و سرب از اصلي‌ترين ان آلاينده‌ها هستند.
  • آلودگي هوا زنان نيز نابارور مي‌كند. ذرات آلاينده با افزايش راديكال‌هاي آزاد اكسيژن، كه به سلول‌هاي بدن آسيب مي‌رسانند، زمينه ناباروري را ايجاد مي‌كنند.
  • آلودگي‌هاي هوا باعث كاهش كيفيت و تعداد اسپرم و در نتيجه ناباروري مردان مي‌شود. از اين گذشته اين ذرات و گازهاي آلاينده با تأثير بر غدد جنسي، توليد اسپرم را مختل مي‌كنند.

آخرین به روز رسانی در شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۱۵

You are here اخبار اخبار عمومی نفس‌هايي كه ديگر ممد حيات نيست!